515 2117, info@luckylaika.com

Blogi

   Atom RSS
Kuvatakse postitused sildiga: nagid (Loobu sildi valikust)

Kuidas saada hoogu kui tahad toota maailma ilusaimaid nagisid

20.08.2013 hooandja, nagid, tootearendus, vanasõnad

Kevadel tekkis mõte toota meie vanasõnade sarja piltidega nagisid. Oli üks suur probleem: alustaval ettevõttel pole piisavalt vahendeid, et panna nagide suure koguse alla arvestatava summa raha. Samas kogus peab olema piisavalt suur, et vähendada tootmiskulusid ühe ühiku kohta ning et oleks piisav laovaru teatud perioodiks. Parim lahendus sellises olukorras on crowd-funding ehk ühisrahastuse platvorm. Eestis tegutseb hetkel üks selline portaal - Hooandja. Maailmas on viimaste aastate jooksul selliseid portaale väga palju tekkinud ja tuntuim on Kickstarter.

Ühisrahastuse põhimõte on väga lihtne:

- sul on hea idee, mis vajab rahastamist;

- portaal viib sind kokku inimestega, kes sooviks toetada sinu idee realiseerimist ja võimaldab võtta toetusi vastu;

- kui saad summa kokku, siis pead toetatajele pakkuma auhindu. Auhinnavalik sõltub sellest, kui suure summaga toetati.

Kuigi auhinnad võivad olla ka täiesti sümboolsed, on siiski minu meelest tore, kui toetaja saab väärilise auhinna. Ehk nagu ütles üks meie projekti toetajatest: "See Hooandjas toetamine on selline värk, et rohkem toetad ikka ideed ja inimesi, see auhind on suht teisejärguline, aga siiski lahe". Meie üritasime teha nii, et auhind on (kui inimene soetaks selle jaemüügist) rahaliselt rohkem väärt kui toetussumma. Nii oli kasulik mõlemale poolele: meie saime kokku vajaliku summa ja toetajad said auhindu soodsamalt, kui muidu neid poest ostes. Ehk siis selline sooduskampaania klientidele, mis samas aitab tootjal viia ellu oma unistuse.

Lisaks sellele, et Hooandja aitab koguda sulle vajaliku summa, on see ka suurepärane reklaamikanal. Tänu meie Hooandja-projektile jõudis meieni palju uusi inimesi. Me saime päris mitmelt toetajalt hiljem tagasisidet, et nad jäid auhindadega väga rahule. Ma loodan, et täitsime kõikide meie toetajate ootusi ja nii mõnigi nendest võib olla tulevikus meie klient.

Suhtlemine Hooandjaga sujus kiiresti ja probleemideta. Koostasime oma projekti kirjelduse, auhindade loetelu ja tegime video ning juba mõne päeva pärast oli projekt üleval.

Määrasime summaks 1400 eurot. Tajusime (etteruttavalt võib öelda, et üsna täpselt), et see on umbes selline reaalne summa, mida suudame koguda. Kui summa oleks olnud kõvasti väiksem, oleks olnud keeruline toota nagisid. Suuremat kogust raha - et toota veelgi suurem kogus nagisid - oleks samas keerulisem koguda. Minu meelest on suuremate summade (üle 5000 euro) kogumiseks vaja:

- tuntud nime - kui sa oled kuulus inimene või organisatsioon, siis inimesed usaldavad sind ning sinu nö fännibaas on juba olemas ehk siis suur hulk inimesi on vaikimisi sinu potentsiaalsed toetajad;

- projekti, mida inimesed tõesti väga vajavad. Hooandjas on olnud paar projekti, kus on näha, et projekti autorid tabasid naelapea pihta - nad pakuvad toodet, mille järgi on suhteliselt suur vajadus.

- kõige parem on muidugi, kui sa oled tuntud ja su projekt on nii lahe ja huvitav, et see haarab kaasa ka tõesti võõraid inimesi. Edu praktiliselt garanteeritud! :) 

Projekti vältel jälgisime üsna närviliselt iga päev, kuidas meie summa koguneb. Kui mõni päev ei olnud toetajaid, siis oli kohe väike paanika :)

Selleks, et meil oleks toetajaid, nägime ise päris kõvasti vaeva. Sotsiaalne kapital sai pandud proovile: palusime paljudel oma Facebooki sõpradel jagada infot meie projekti kohta. Mõned sõbrad toetasid ka ise projekti, kuid see polnud meie eesmärk. Tahtsime, et sõbrad aitaks meil levitada infot ja seda nad ka usinasti tegid. Võib üsna kindel olla, et selle tulemusena said tuhanded inimesed projektist teada. Kui mingi hetk üks Olivia sõpradest ütles, et tema Facebook'i voog on täis meie projekti linke, siis tundus, et äkki oleme isegi üle pingutanud :)

Kokku oli meie projektil 79 toetajat ja kogusime 107% summast ehk isegi veidi rohkem kui palusime. Kui raha oli koos, siis saime hakata kiiresti tegutsema.

Ostsime suure koguse nuppe:

Tellisime Saksamaalt riputusaasad ja Võrumaalt vineerile trüki. Siis veidi pusimist ja ongi valmis - maailma kõige ilusamad nagid on teie ees:

Kui nagid said valmis, siis oli vaja toimetada auhinnad toetajateni. Ausalt öeldes oli see projekti raskeim osa. Esiteks tuli suhelda paljude inimestega, teiseks kontrollida mitu korda üle, et kõik õiged auhinnad oleks komplekteeritud ja aadressid korrektsed ning siis tuli need auhinnad ka ära pakkida ning toimetada kas Eesti Posti või Smartposti automaati. See ei tundu väga raske, kuid kokkuvõttes võttis parasjagu aega.

Siin näide ühest auhinnakomplektist:

Nüüd, kui projekt on läbi, kõik auhinnad ära saadetud ning nagid juba ilusasti klientide poolt vastu võetud, tahame tänada kõiki, kes tegid selle projekti võimalikuks! Täname meie toetajaid, ilma teieta poleks need nagid niipea valmis saanud. Täname Hooandjat ja eriti Tiiut, kes oli meiega kannatlik, sõbralik ja asjalik. Täname meie nagidele trükki teinud Viljarit, kes pakkus korrektset teenust ning aitas kaasa mõelda nagide kavandamisel.

Võime üsna kindlalt öelda, et see ei jää viimaseks korraks, kui kasutame ühisrahastuse platvormi ;)

Kommenteeri

Nupud on kohal

01.07.2013 tootearendus, nagid, vanasõnad, nupud

Vähem kui kuu aja pärast on meil nagid valmis. Eelmine nädal saime kätte nagide olulise komponendi - nn india nupud. Need on tõesti ilusad ja need on väga erinevaid. Minul läksid nuppe nähes silmad särama, aga Olivia emotsioone on väga raske kirjeldada - "nagu laps kommipoes" vist kirjeldab piisavalt hästi :)

Kommentaarid (4833)

LSB OÜ    info@luckylaika.com     tel. 515 2117               Sõle 75-20, Tallinn, 10312